Légzésfunkció vizsgálata
A légzésfunkció vizsgálat, vagy más néven spirometria segít, hogy a tüdő működéséről valóban átfogó képet kaphassunk. Szakorvosaink általában akkor javasolják ezt a vizsgálatot, ha asztmára, krónikus obstruktív tüdőbetegségre (COPD) vagy fibrózisra gyanakodnak. Vannak azonban olyan légúti megbetegedések is, amelyek gyógyításához elengedhetetlen az időnkénti állapotkövetés (pl. Boeck-szarkoidózis). Amennyiben légzészavarok, köhögésroham, esetleg nehézlégzés vagy mellkasi nyomás gyötri, úgy kezelőorvosa valószínűleg a spirometriát fogja javasolni Önnek a pontos diagnosztika érdekében.
Tüdőgyógyász szakorvosunk dönt arról egyéntől függően, hogy álló vagy ülő testhelyzetben történik-e a légzésfunkció vizsgálata, de minden esetben becsipeszelt orral. A spirométerre egy egyszerhasználatos, steril szájcsutor kerül, amelyen kezelőorvosa utasításai alapján kell ki- és belégzést folytatni. A végeredmény megalkotását számítógép segíti, amely a mért eredményeket azonos korú, nemű, testsúlyú és magasságú személyektől elvárható értékekkel hasonlítja össze.
A vizsgálat eredményéről tüdőgyógyász szakorvosaink szóban, és írásos formában is tájékoztatják, illetve minden, a vizsgálat előtt és után felmerülő kérdésére szívesen válaszolnak.
Prick teszt
A Prick teszt ugyan elsőre nem tűnhet kifejezetten tüdőgyógyászathoz kapcsolódó diagnosztikai módszernek, szakorvosaink mégis javasolják olyan esetekben, ahol az allergiás bőrtünetek mellett légzőszerveket is érintő panaszok (tüsszögés, orrfolyás), hólyagok vagy viszketés áll fenn.
A Prick teszt célja, hogy kimutassa az allergiás folyamatokat. Segítségével az allergén anyag pontosan meghatározhatóvá válik. Legfőbb előnye, hogy mindössze 20 perc alatt kiértékelhető eredményt kap, amelyet Ön akár a helyszínen meg is várhat. Számos allergén könnyedén azonosítható vele (pollenek, állati szőrök és hámtakarók, ételek) és igazán kényelmes módszer hírében áll, mivel a teszt bármely napszakban elvégezhető, nem csak éhgyomorra.
A Prick teszt során először alkohollal fertőtlenítjük, majd zsírtalanítjuk a bőrt. Ezt követően tollal megjelöljük az allergén helyét, majd egy erre a célra fejlesztett speciális “lándzsa” segítségével megtisztított allergéneket viszünk fel a bőrre. Ez a karcolás nem okoz vérzést, és csak minimális helyi fájdalom tapasztalható. Pozitív eredmény esetén a bőrön helyi duzzanat figyelhető meg, viszketéssel, vörösséggel. A Prick teszt után a gyors gyulladáscsökkentés érdekében gyulladás- és viszketéscsökkentő kenőccsel kezeljük a bőrfelületet. A Prick teszt eredményét szükség esetén bőrgyógyász és tüdőgyógyász szakorvosaink is kiértékelik.