PACEMAKER és ICD ellenőrzés
A pacemakerek és defibrillátorok (ICD) az életminőséget rontó és életet veszélyeztető szívritmuszavarok kezelésére használt, bőr alá ültethető készülékek. Beültetésük abban az esetben szükséges, ha a fennálló szívritmuszavarok hatékony kezelésére nincs más lehetőség, alkalmazásukkal jelentősen javítható az életminőség és adott esetben lényegesen meghosszabbítható az élettartam.
Pacemaker és ICD gondozás keretein belül lehetőség van a leggyakrabban beültetett pacemakerek és egyéb, beültetett szívritmusszabályzók (ICD, CRT), ritmus-monitorok (loop recorder) ellenőrzésére. Bár a készülékek teljes értékű életet biztosítanak, elengedhetetlen az időszakos kontrollvizsgálat.
Az ellenőrzések alkalmával figyelemmel kísérjük a készülék akkumulátorát, a vezetékek állapotát, korábbi és jelenlegi paramétereket, hibára utaló eltérések, továbbá a készülékek által elmentett adatokat, amik kulcsfontosságúak lehetnek akár újkeletű szívritmuszavarok felismerésében is.
A vizsgálatot tapasztalt szívritmuszavar-specialista, Dr. Kupó Péter kardiológus végzi, így lehetőség van a páciensek egyéb kardiológiai panaszainak kivizsgálására is.
Terheléses EKG
A vizsgálat során - a meghatározott protokoll szerint-, egy speciális futópadon fokozatosan emelkedő terhelésnek tesszük ki Önt, amely folyamatos EKG monitorozás és gyakori vérnyomás kontroll mellett zajlik. A berendezés segítségével végzett vizsgálat alatt könnyedén megfigyeljük, hogyan reagál a fizikai terhelésre a szív, amely segíthet a koszorúér betegségek és a szívritmuszavar diagnosztikájában.
Klinikánkon a terheléses EKG vizsgálatot minden esetben fizikai állapotfelmérés, és egy konzultáció előzi meg. A legtöbb esetben egy tájékozódó szívultrahang vizsgálat elvégzését is javasoljuk, amely szintén fájdalommentes eljárás. A vizsgálat eredményéről szakorvosaink azonnal tájékoztatást adnak szóban, majd írásban is. Felmerülő kérdései nem maradnak válasz nélkül a konzultáció ideje alatt sem.
Szívultrahang
A szívultrahang vizsgálat a lehető legpontosabb képet adja a szív állapotáról, emellett teljesen fájdalommentes és biztonságos képalkotó eljárás. A vizsgálat mindössze 20 percet vesz igénybe. Klinikánkon egy modern és megbízható technológián alapuló több orvosi területen is használatos berendezéssel diagnosztizálunk. Gyors és magas minőségű képalkotásra képes, legyen szó akár 2D, színes vagy Doppler felvételekről.
A vizsgálat célja a szív és a nagy erek anatómiájának vizsgálata, a szív és a négy szívkamra működésének megfigyelése, a véráramlási paraméterek nagy pontosságú meghatározása, szívizom elváltozások, billentyűbetegségek, szívburok folyadék, szövetszaporulat, illetve a sövényhiány észlelése. Segítségével a már lezajlott infarktus utáni hegesedések, az izom mozgásának zavarai, a szívüregek közti kóros irányú véráramlás, a szívburokban felgyülemlett folyadék vagy a szív üregeiben kialakult vérrög is láthatóvá válik.
24 órás vérnyomásmérés
A 24 órás vérnyomásmérés során egy speciális készülékkel látjuk el Önt, amelyet egy teljes napon át viselnie kell testén. A készülék a beállításoknak megfelelően (általában napközben 15 percenként, éjjel pedig 30 percenként) automatikusan méri vérnyomását, majd tárolja a kapott eredményeket. A vizsgálat ideje alatt a pontosabb diagnózis felállítása érdekében javasoljuk, hogy vezessen eseménynaplót, ahol feltünteti mikor érte nagyobb stressz, mikor végzett megterhelő fizikai munkát, esetleg mikor tapasztalt bármilyen panaszt. Az eredmények végső kiértékelése számítógép segítségével történik.
A vizsgálat során betekintést kapunk a vérnyomás napszaki ingadozásaiba, továbbá kiszűrhetők az ún. „fehér köpeny” hipertónia esetei, mikor a betegek vérnyomása csak az orvosi rendelőben (vagy más hasonló stresszel járó helyzetekben) magas, de egyébként normális. A vizsgálat ambulánsan, hétköznapi, megszokott körülmények között (otthon, munkahelyen napi tevékenységek közben) történik, emiatt nem szükséges szabadságot kivennie, illetve kórházi tartózkodást sem igényel.
24 órás EKG vizsgálat
Előfordul, hogy a panaszok, egyéb vizsgálati eredmények miatt nem elégséges az egyszeri EKG vizsgálat. Ilyenkor ambuláns holter EKG monitorozást végzünk. A készüléket a nyakba vagy derékövre akasztható hordozható tokban kell viselni 24 órán keresztül, amit nem érhet víz.
A speciális készülék folyamatosan rögzíti az EKG felvételt, majd a tárolt adatokat a vizsgálat végén egy számítógépnek továbbítja, ahol megtörténik az eredmények kiértékelése. A Holter monitorozással kardiológusaink a szívritmus zavarokat is ki tudják szűrni. Ez a diagnosztikai eljárás a rövid ideig tartó szívdobogásérzés, eszméletvesztés, jövő-menő ritmuszavarok gyanúja esetén használható sikeresen. A beteg számára a vizsgálat megterhelést nem jelent, mindennapi életét élheti, ugyanakkor a zuhanyzást, úszást érdemes kerülni ebben a 24 órában.